Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy

w7irtk

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) – powstał w 1991 roku, a zaczął funkcjonować 1995. Celem jego istnienia jest ujednolicenie działań o charakterze ratowniczym, podejmowanych w sytuacjach zagrożeń życia, zdrowia, mienia lub środowiska, podejmowanych przez Państwową Straż Pożarną i inne podmioty ratownicze (głównie Ochotnicze Straże Pożarne). Swoje zadania KSRG realizuje poprzez koordynację walki z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi oraz ratownictwa technicznego, ekologicznego i medycznego na wszystkich szczeblach administracji. Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy stanowi integralną część systemu bezpieczeństwa państwa.

ksrg

Podziel się!

Komentarzy (4)

 1. Irek Kamiński

  Odpowiedz

  KRSG czyli jak nazwa wskazuje powinien działać na terenie kraju .W praktyce wygląda to inaczej. Jednostki z systemu pracują na terenie gminy a nieraz powiatu .Dalej nie są dysponowane ze względu na”tgz.rejonizację”i ogólnie brak porozumienia między powiatami .Są wyjątki w dużych zdarzeniach w innym powiecie,ale to tylko wyjątki .Zdażenie które ma miejsce dwa kilometry od jednostki OSP KRSG uniemożliwia wyjazd z wiadomych powodów.Ja mam trzy poświaty z trzech stron świata każdy po2 km.od garażu,a wyjechać mogę tylko w czwartą ,czyli do swojej gminy i powiatu .Ci co za tym stoją powinni natychmiast zrezygnować ze swoich stanowisk.Tak przecież być nie może.Ludzie wszędzie potrzebują pomocy…

  • Odpowiedz

   Zgadzam się z panem . Jednostki te powinny być dysponowane na terenach całego województwa tak jak jest napisane ,,Ludzie wszędzie potrzebują pomocy.. „. To jest moje zdanie . A jednak z drugiej strony gdyby tak było powstało by wiele nieporozumień pomiędzy Jednostkami pownieważ każdy chce brać udział w akcjach i innych zdarzeniach. Wiec tez nie można tak od razu wszystkiego postrzegać negatywnie. Wystarczy cieszysc się że wyjazdy są na terenie własnej gminy 🙂

  • FireMan

   Odpowiedz

   Jednostki KSRG to fakt mogą być dysponowane na terenie wojewodztwa lecz aby zrozumieć dlaczego tak nie jest trzeba prześledzić zasady dysponowania jednostek do zdarzeń. Jeśli w jednym powiecie nastepuje zdarzenie dyspozytor wysyła najbliższe jednostki ponieważ liczy się czas w takich przypadkach. Zazwyczaj jest to jednostka PSP i OSP z KSRG jeśli nie dają sobie rady dysponowane sa kolejne zastepy z PSP, OSP KSRG i OSP z poza KSRG dlatego że są one najbliżej. Dysponowanie jednostek z innego powiatu oznacza uruchomienie szeregu procedur i dlatego jest to ostateczność. Między innymi łączność, jednostki z innego powiatu mają przydzielone inne czestotliwosci i podczas ich dysponowania trzeba uruchomić kanał wspoldzialania i dowodzenia oczywiście za zgoda stanowiska kierowania komendanta głównego. Kolejna sprawa jeśli na miejscu jest więcej niż jedna kompania trzeba uruchomić kolejny poziom dowodzenia. Podsumowujac aby jednostki były dysponowane na terenie wojewodztwa musi to być duże zdarzenie.

 2. Irek Kamiński

  Odpowiedz

  W większości zgadzam się z wypowiedzą,tak jest w rzeczywistości,ale czy tak powinno być ? Te wszystkie procedury,częstotliwości,łączność,uruchamianie dysponowanie itp.Przez te wszystkie procedury „upłynie dużo wody w Wiśle”,może w tym czasie spłonąć kilka budynków zamiast jednego,lub zginąć niepotrzebnie więcej ludzi w wypadku .Podczas żywiołów lub zdarzeń należy działać szybko a na procedury jest czas po zakończeniu akcji .Jeżeli jest wypadek drogowy dwa kilometry od OSP z KSRG , a ta nie może wyjechać,bo inny powiat z którego jednostki pojawiają się po kilkudziesięciu minutach ,to coś jest nie tak.Są ludzie,chcą pomóc, mają sprzęt -a im się nie pozwala,bo procedury .A podobno mamy jedną Polskie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.