Jak zostać członkiem OSP?

Członkiem OSP może zostać każda osoba zgodnie z przepisami ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Nie każdy jednak będzie wchodził w skład jednostki bojowej. To zostało zarezerwowane dla osób w wieku od 18 do 65 lat, które przeszły odpowiednie szkolenie (szkolenie podstawowe strażaka-ratownika) i zostały zakwalifikowane przez lekarza.

Droga do zostania członkiem OSP:

  1. Zgłoś się do jednostki OSP w Twojej miejscowości. Jeśli w Twojej miejscowości nie ma jednostki możesz zgłosić się do najbliższej lub związanej z miejscem Twojej pracy bądź zamieszkiwania rodziny.
  2. Statut wzorcowy pozwala zostać członkiem OSP w wieku 16 lat.
  3. Decyzję o przyjęciu podejmuje Zarząd OSP. Prośba powinna być najczęściej poparta podpisami co najmniej dwóch obecnie działających członków OSP.
  4. Członkami OSP mogą być także kobiety.
  5. Osoby poniżej 16. roku życia, za zgodą rodziców bądź opiekunów prawnych, mogą zostać członkami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, jeśli w danej jednostce jest taka zorganizowana.

Nie każdy członek OSP jest strażakiem. Miano tego uzyskuje się po odbyciu specjalnego szkolenia, organizowanego w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

 

Podziel się!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.